No Trolls Allowed (arba pasaulis, kuriame norisi gyventi)

Apie No Trolls Allowed turėjau parašyti dar pernai vasarą, bet, pasirodo, reikėjo išvažiuoti į Stambulą, kad atsijungti nuo Lietuviškosios realybės ir leisti žodžiams išsirutulioti į nuoširdžią mintį. Reikėjo sudalyvauti “išleistuvėse” žmogaus, kuris sodinamas į kalėjimą už tai, kad socialiniuose tinkluose neatsargiai pasisakė prieš vyriausybę. Reikėjo viso to, kad prisiminti, kokia vertybė yra žodžio laisvė ir laisvė apskritai.

Kodėl ištisus metus neparašiau to, ką norėjau parašyti? Skirtingai nei kolega aktorius (į kurio “išleistuvių” vakarienę papuoliau pirmąjį vakarą Stambule), kuris šią savaitę praleis baimindamasis, jog bet kurią akimirką kažkas pasibels į jo namų duris ir jis, už neatsargiai parašytą žodį, bus išgabentas kalėti, aš baimės būti įkalinta neturiu. Tiesa, tam žmogui, kurio vardo neminiu, suteikta galimybė “įsiduoti” pačiam ir sušvelninti bausmę, bet jis to nė nemano daryti, nes, kad ir kokios pasekmės jo laukia, atsiimti savo žodžius jam rodos tas pats kaip išsižadėti savo prigimtinės teisės į laisvę. Tuo tarpu aš savo prigimtinę teisę į žodžio laisvę varžau pati – man pasisakyti neleidžia ne vyriausybinės institucijos, o kas kita – to sau neleidžiu aš pati. Nes dažnai pati save trollinu už dar nė neištartas mintis, nors niekas manęs už jas nebaudžia.

Bet šis įrašas turėjo būti ne apie tai, tiesiog mintys nukrypo į einamuosius įvykius, kurie šiaip ar taip, susiję su tuo, ką noriu pasakyti. Stambulas yra atskiras pasaulis, su chaotiškomis taisyklėmis, apie kurias ko gero dar parašysiu, bet šis įrašas yra apie kitokį pasaulį – būtent, apie No Trolls Allowed pasaulį egzistuojantį Lietuvoje, kuris kasmet man suteikia neįkainojamą laisvės pojūtį.

No Trolls Allowed – tai renginys, kuriame man teko dalyvauti tris kartus ir šiemet nedvejodama užsirašiau ten dalyvauti ir ketvirtą. No Trolls Allowed – tai hacker camp’as, bet jame hackina ne tik IT specialistai. Čia įvairių sričių “kodus” gali “nulaužti” kiekvienas tos srities entuziastas. No Trolls Allowed – yra pasaulis, kuriame norisi gyventi.

No Trolls Allowed – po atviru dangumi vykstantis renginys, siekiantis suburti įvairių pomėgių turinčius žmones. Čia laukiami programuotojai, įvairaus plauko geek’ai, mokslininkai, konstruktoriai, artistai, menininkai ir kitų sričių specialistai, galintys ir norintys pasidalinti savo žiniomis.

Tokiais žodžiais apibūdinamas renginys oficialiame No Trolls Allowed (NTA) puslapyje. Po šiuo aprašymu slypi genialiai paprastas renginio formatas – jo programa susideda iš to, kuo jo dalyviai patys nori pasidalinti. Prasidėjęs nuo darbinio vasaros susibūrimo įmonėje “Estina”, šiandien No Trolls Allowed yra atviras suvažiavimas, kurio reikšmė yra daug didesnė nei kasmetinio darbo “tūso”.

Šiame renginyje gali dalyvauti įvairių profesijų atstovai, o “bilietas” suteikiantis galimybę ten būti yra “perkamas” ne pinigais, bet įsipareigojimu paruošti pranešimą, pasirodymą, suorganizuoti dirbtuves, kažką pagaminti, pristatyti ar prisidėti prie renginio savanoriaujant. Renginio esmė yra pasidalinti savo idėjomis, gabumais ar paprasčiausiai pastangomis, kurios prisidėtų prie renginio vyksmo. Bet visų svarbiausioji dalis, kuri atsispindi renginio pavadinime, yra ta, jog čia nepageidaujami “troliai” – žmonės, kurie gviešiasi dėmesio sumenkindami kitą. Tiesa, čia ne koks oficialus “trolio” apibrėžimas, bet būtent taip jį suprantu aš.

Tai štai šioje No Trolls Allowed realybėje, įvykstančioje kasmet paskutinį liepos savaitgalį, aš sutikau įvariausių žmonių, išmanančių temas nuo virtualios realybės kodavimo programavime iki materialios realybės kodavimo biologijoje; nuo žmonių pasigaminusių savo 3D spauzdintuvą iki žmonių savo gamybos įrenginiu gaminančių ledus; nuo žmonių operuojančių kriptovaliuta iki žmonių žongliruojančių kamuoliukais. Kas jungia visus šituos žmones? Ogi astra tam, ką jie veikia, išmano, kuo domisi bei noras dalintis tuo, kas paspartina jų širdies plakimą.

Kadangi mano širdies plakimą paspartina pasirodymo menas, šį kartą kalbėjau apie “Ryšius” – meninį tyrimą, kulminuosiantį spektakliu, prie kurio šiuo metu dirbu. No Trolls Allowed man leido pažvelgti į šią temą naujai ir išsibandyti bendravimo su žiūrovu formas, kurias, tiesą pasakius, labai retai turiu galimybę išsimėginti šiuo metu Lietuvoje egzistuojančio teatro rėmuose. No Trolls Allowed dėka turėjau galimybę iš šių rėmų išeiti ir pamėginti komunikuoti tai, ko dar pati iki galo nesuvokiu. Nes dažnai tik sakydami mes suprantam tai, ką iš tiesų norim pasakyti.

Bet šiandien ne apie “Ryšius” – šiandien apie No Trolls Allowed formatą, kuris padeda tuos ryšius kurti. Nepriklausomai nuo profesinės ar pomėgių srities, kurių kategorizavimas mus dažnai atriboja vieną no kito, čia kiekvienas yra priimamas su meile, pagarba ir dėmesingumu. Ir sakau tai iš asmeninės patirties, nes pirmą kartą atvykus tikrai jaučiausi kaip “outsiderė” ir man buvo labai nedrąsu kalbėti tarp žmonių,  kurie tiek daug visko išmano, nes pati nemaniau kažką išmananti. Ir vis dėl to metai iš metų man darosi vis drąsiau kalbėti. Metai iš metų man rodos, kad po velnių – gal ir aš šį tą išmanau? Ir iš tikrųjų manau, kad kažką išmano kiekvienas. Tik ne kiekvienas išdrįsta dalintis. Todėl priežastis kodėl šis formatas yra toks genialus yra ta, jog dalyvaudamas No Trolls Allowed esi priverstas atsistoti ir išdrįsti kalbėti apie tai, kas tau iš tikrųjų rūpi. Apie tai, kas tau yra tikra. O kai pats tai pamėgini padaryti – daug geriau įvertini, kiek drąsos reikia kitam, kuris irgi išdrįsta padaryti tą patį – tai atveria naujas gilesnio ryšio bei geresnio tarpusavio supratimo galimybes. Ir taip susikuria naujų pažinčių, idėjų, žmogiškos šilumos ir kūrybiškumo kupinas pasaulis – pasaulis, kuriame norisi gyventi.

Deja žinau, kad šiandien mes dar negyvename No Trolls Allowed pasaulyje, nes visuomet atsiranda žmonių, kurie nori kažkaip sumenkinti ar paneigti tai, kuo gyvena kitas. Tačiau svarstydama įvykius Stambule, kažkaip negalėjau neparašyti, kad privalome suvokti kokią laisvę turime ir kaip galime ja pasinaudoti. Kad negalime leisti jokiems “troliams” užgožti to, kas mūsų gyvenimuos yra tikra. Negalime jiems leisti vešėt savo gyvenimo sąskaita. Ir, nors No Trolls Allowed renginys vyksta tik kartą per metus, manau, kad šiandien privalom pasinaudoti galimybe gyventi taip, tarsi jis vyktų kiekvieną dieną: kalbėti nuoširdžiai ir dalintis tuo, kas iš tikrųjų rūpi. “Netrolinti” savęs už savo mintis, o juo labiau – kito. Nes vis dėl to tokia laisvė, kokią šiandien turime Lietuvoje, šiuolaikiniame pasaulyje vis dar yra privilegija.

Antrąjį vakarą Stambule praleidžiu kalbėdama su mergina, kuri šiuo metu mokyklą baiginėja užsienyje. Ji sako, jog yra be galo dėkinga likimui už galimybę pabaigti mokslus svetur. Ji sako, jog savo mokykloje Stambule buvo įtrauką į “juodąjį sąrašą”, nes norėjo žinoti daugiau, nei leidžia vietinio išsilavinimo programa. Šiuo metu ji rašo paraišką, kad patekti į vieną prestižinių universitetų JAV, kur studijuos evolucijos biologiją. Sužinau, jog mokyklose čia evoliucija apskritai neegzistuoja – ši teorija nedėstoma ir apie ją net uždrausta kalbėti. Ši stropi mergina, už tokį Darvino teorijos neigimą Turkijoje sumokėjo didelę kainą – susirgo klinikine depresija. Nuo pat mažens žinojusi ką nori studijuoti, ji neįsivaizdavo ką turės gyvenime daryti, jei jos gimtojoje šalyje dalykas, kurį ji nori studijuoti, net neegzistuoja. Ją išgelbėjo pabėgimas į užsienį.

Žiūriu į mažą mergaitę prie No Trolls Allowed stendo nuotraukoje ir galvoju – kaip gera, kad gyvename Lietuvoje. Kaip gera, kad galime išvykti savo noru, pasižvalgyti, o ne tam, kad pabėgti nuo realybės, kuri neigtų mus, mūsų mintis, idėjas, laisvę, kurią čia, Stambule, iš minėtojo aktoriaus ir, potencialiai, kiekvieno šalies gyventojo, gviešiasi atimti aukštesnės instancijos.

Ir kaip vis dėl to gera, kad turime No Trolls Allowed.

Už smagų ir prasmingai praleistą laiką, už galimybes dalintis, tobulėti ir pažinti kitą, už jau ketvirtus metus vykstančią kelionę į tai, kas mano gyvenime yra tikra, esu beprotiškai dėkinga No Trolls Allowed organizatoriams. Šiandien kažkodėl labai norėjau pasakyti jiems “ačiū”.

Plačiau apie No Trolls Allowed: http://www.notrollsallowed.com

Įspūdžiai iš 2016 metų renginio: https://areyoureallywithme.com/2016/07/31/no-trolls-allowed-2016-where-the-magic-happens/

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s